AYDAN ÜSTKANAT’A TEŞEKKÜRLERİMLE

0
142

Bu yazımda değerli şefim ‘AydanÜstkanat’ın banada yer verdiği birkaç etkinlikten bahsetmek istiyorum.

İnstagramda blog açtıktan kısa süre sonra, kendisini tanıdım ve tanışma fırsatı buldum.

Fakat en başından itibaren, yoluma kattığı değer çok büyük.

Kendisine, bu yolda emin adımlarla ilerleyebilmemdeki manevi desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Aydan hanımın ‘KAHVEAŞKINI ARIYOR’ ve ‘MEVSİMİNDE YEMEK EKİM’ etkinliğinden birkaç içeriği aşağıya bırakıyor olucam.

YAZIYA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ. https://aydanustkanat.com/blog/beslenme-ve-yasam/kahve-askini-buldu/

@elifsskitchen / Tereyağı ve Kahve Aşkıyla Kahveli Bezeler

Elif Karayel

Elif Karaer, koyu kahve granülleriyle tereyağını biraraya getirmiş. Bu kremayı da kurabiyelerle sandviç yapmış. görüntüsü, kokusu ve en önemisi tereyağı ile kahveyi kullanması onu bul listeye taşıdı. Bu arada söylemeden geçmeyeceğim, bu sanal ortamı gerçeğe taşımanın en güzel tarafı kimin ne yaptığını gözünle görebilmek. Zarif bir genç kız duruyordu karşımda; upuzun boylu, pek güzel. O zarif fotoğrafların sebebi karşımda duruyordu. İyi olur iyi sizleri görebilmek 🙂

Söz Elif’in: “Pasta Şef’i olma yolunda emin adımlarla ilerleyorum. Sevgili Şef Aydan Üstkanat’ın, yoluma kattığı değer çok büyük. Bu işe gönül veren bir sürü yetenekli kadın arasından seçilmek, benim için çok büyük gurur ve motivasyon kaynağı. Bunu ufacık bir paragrafa sığdırmam mümkün değil ama ileriye dönük bakınca, benim elimden tuttuğu için onun yüzünü kara çıkarmayacağım.”

Elif Karaer: Asıl mesleği okul öncesi öğretmenliği ama resim, müzik, dikiş ve en çok yemek yapmak gibi bir çok hobi ile uğraş vermeyi tercih etmiş. Mutfak konusu hepsinin biraz önüne geçmiş. Geleceğini mutfak olarak görüyor ve bunun için mutfak okullarına gidiyor.

MEVSİMİNDE YEMEK EKİM

Aydan ÜSTKANAT

05 Ekim 2019 Cumartesi

Yıllar geçiyor, Mevsiminde Yemek tam 7. yaşını kutluyor. Sosyal medya üzerinden katılım sağlanan bu aktivite mevsim meyve ve sebzelerini hatırlatmak, farklı veya unutulan yemeklerle hayatımıza dahil olmalarına olanak sağlamak için yapılıyor. Yarışmacılar her yıl bir öncekine göre daha iyi tarifler üretiyor. İlk yıllarda finale kalacak gerçekten dört dörtlük 5 tarif çıkmazdı. Çok değil 7 yıl içinde müthiş gelişme oldu. Mevsim malzemeleri çok daha nitelikli kullanılıyor, tarifler çok daha lezzetli oluyor. İçlerinden en iyileri seçmek de iyice zorlaşıyor. Bu yıl beş yüzün üzerinde tarif katıldı yarışmaya. O kadar çok sayıda iyi tarif vardı ki içlerinden 7 tarifi seçmek zordu. Sunumunu ve fotoğraflarını hazırladığım bu 7 tarif Lezzet dergisinde yerini aldı. Ve fakat dediğim gibi iyi tariflerin sayısı o kadar arttı ki, bir kaç yıldır birçok tarifte aklım kalıyor. Onların içinde de en iyi tarif ve en iyi fotoğrafları 3 yıldır buradaki köşeme taşıyorum. Bu fırsatı veren Star Gazetesi’ne teşekkür ediyor sizleri sonbaharın bereketli mevsiminde hazırlanmış bu güzel yemeklerle baş başa bırakıyorum.

YAZIYA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ. https://www.star.com.tr/yazar/mevsiminde-yemek-ekim-yazi-1484994/

@elifsskitchen

ARMUTLU BRİOCHE ÇÖREKLERİ

90 ml sütü hafifçe ısıtın ve 1 paket toz mayayı ekleyin, karıştırın. Mutfak robotunun kasesine 350 gr un, 50 gr pudra şekeri, 2 yumurta ve ılıttığınız sütü koyun. Yavaş hızda on dakika yoğurun. Yoğurma işleminden sonra 60 gr oda sıcaklığındaki tereyağını küçük parçalar halinde ekleyin. Streç film ile kaplanmış bir kapta 1 saat mayalanmaya bırakın. Hamur iki katına çıkarılmalı. Bu sürenin sonunda, unlanmış tezgaha alın ve 8 top yapın. Tam ortasını çukur yapmak için elinizle güzelce yayın. Tepsiye dizin ve bir saat daha mayalanmaya bırakın. Fırını önceden 180 ° C’ye ısıtın. Parmak uçlarınızla deliği büyütün ve pastacı kremasını her deliğe eşit dağıtın.15 dakika kadar pişirin. Fırından aldıktan sonra, çörekler hafifçe ılınınca üzerine yarım armutları yerleştirin. İsteğe bağlı tarçın veya şekerlemeler ile etrafını süsleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz