Malzemeler;

Dinlendirme

  • 475 gr ekmeklik beyaz un
  • 25 gr tambuğday
  • 360 gr su

İlk yoğurma

  • 100 gr ekşi maya

Tuzlama

  • 10 gr tuz
  • 10 gr su

HAZIRLIK;

1- Dinlendirme için tüm malzemeyi karıştırın ve 5-6 dakika hamur toparlanana kadar güzelce yoğurun ve 1,5 saat üzerini nemli bir bezle örtüp dinlendirin.

2- 1,5 saat sonra 100 gr ekşi maya ilave edin ve varsa bir stand mikserinde 2 dakika yoğurduktan sonra tezgaha aktarın. Kedi kaldırır gibi,tezgaha vurarak ve katlayarak 3-4 dakika hamur iyice pürüssüz olana kadar yoğurun.

3- Hamuru tekrar kabın içine aktarın ve 30 dakika daha bekletin.

4- 30 dakika sonra su ve tuzu ilave edip tezgahta, tekrar aynı şekilde yoğurun.

5- Hamuru zeytinyağlanmış genişçe bir mayalama kabına aktarın ve kapağını kapatın.

6- İlk mayalanma işlemi toplam 4-5 saat kadar sürecek. İlk 2 saat her 30 dakika da bir hamuru sıkı sıkı 4 bir yanından katlayın. 3. ve 4. saat yumuşak bir katlama yapın ve son 1 saat hamuru kendi haline bırakın.

7- Hamuru hafifçe unlanmış tezgaha aktarın. Gazını almak için birkaç kez katlayın ve ön şeklini verin ve üzerini bir bezle örtüp tezgahta 30-40 dk bekletin.

8- Ellerinizi hafifçe yağlayıp hamura sıkı oval dikiş atın ve hafifçe un’ladığınız mayalama sepetine yerleştirin. 30 dakika oda sıcaklığında bekletin.

9- Sepetin üzerini bir BONE veya bez ile kapatıp +4 dolapta 18-24 saat arası bekletin.

10- Fırın taşını bir tel raf üzerinde, fırının alttan 3. rafını yerleştirin ve fırın tabanına metal bir kap koyun. Fırını son ayarında alt üst fanlı 1- 1,5 saat kadar ısıtın.

11- Hamuru dolaptan alın. Hafifçe unladığınız fırın küreğine sepeti direkt ters çevirin ve hamuru aktarın.

12- Üzerine ekmek jileti veya keskin bir bıçak ile tek hamlede çizik atın.

13- Ekmeği fırın taşının üzerine dikkatlice ve hızlıca aktarın. Metal kaba 1 su bardağı kadar kaynar su dökün, birazda fırın taşının köşesine dökün.

14- Kapağı fazla beklemeden kapatın ve fırın derecesini 220C ye, ayarını ise alt üst rezidansa alın. Bu şekilde 20 dakika pişirin.

15- 20 dakika sonra fırın derecesini 200 e düşürün ve tekrar alt üst fan ayarını açın. (Eğer kalın kabuklu ekmeğininiz olsun istiyorsanız fanı açın, istemiyorsanız fırın aynı derecesinde kalsın ve alt üst rezidans ta kalsın) Bu şekilde 20 dakika daha pişirin.

16- Fırından aldıktan sonra direkt bir tel rafa aktarın ve tamamen soğumasını bekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz