RAMAZAN PİDESİ

Must Try

Pecan Pie Cheesecake

Malzemeler Cevizli Graham Kırıntı Kabuğu 1 su bardağı ceviz2 su...

VANİLYALI VE ÇİLEKLİ ENTREMET

Malzemeler; Kek için; Devils food cake reçetesinin pandispanyasını kullanın. https://elifkaraer.com/?s=DEV%C4%B0LS

OREO CAKE

Malzemeler; KEK İÇİN; 300 gr şeker150 gr tereyağı (yumuşak)210 gr un5...

KARAMELLİ GİNGERBREAD PASTA

MALZEMELER Karamel Sos (önceden hazırlayın): 1 +1/2 su bardağı (300 gr) toz şeker1/3 su (80 gr) bardağı su225 ml krema, oda sıcaklığında3/4...

Fırın kuyruğu beklemeden, evinizin konforunda, instant maya ile kolayca yapabiliceğiniz ve en iyi reçete olduğunun garantisini veriyorum size. 🙂

Malzemeler;

 • 500 gr beyaz un
 • 350 gr su
 • 1 paket maya
 • 10 gr tuz

Üzeri için;

 • 1 yumurta + 1 yumurta sarısı
 • 1 ç.k tereyağı
 • Susam, çörekotu

Galeta unu

Hazırlanış;

 1. Mayayı 50 gr ılık su ile çözdürün ve 5 dakika aktifleşmesi için bekletin.
 2. Kalan su, un ve mayayı karıştırın güzelce hamur haline gelene kadar yoğurun.
 3. Hamuru glüten gelişimi için 30 dakika dinlendirin.
 4. Tuzu ekleyin ve yoğurmaya başlayın, tezgaha alıp yoğurma işlemine devam edin, hamuru kedi kaldırır gibi katlayarak ve tezgaha vurarak yoğurun.
 5. Her 4-5 seferde, bir kazıyıcı kullanarak hamuru tezgahtan toparlayın.
 6. Hamuru yoğururken elinizi küçük bir kasede olan suya batırın böylece daha kolay yoğurabileceksiniz ve hamur su yediği için çok daha elastik, lezzetli bir hale gelecek.
 7. Hamuru en başta kullandığımız geniş hazneli kaba alıp, üzerini nemli bir bezle örtüp 1-1,5 saat dinlendirin ve her yarım saatte bir bohça kapatır gibi 4 köşesinden ortaya doğru katlayın.
 8. 1,5 saat sonra hamuru unlanmış tezgaha alın. Elinizle dikdörtgen şekli verin.
 9. Öncelikle bir tarafını ortaya sonra diğer tarafını onun üzerine katlayın ve hamuru uzun tarafından rulo şeklinde sarın. Rulo yaptığınız hamuru ortadan 2 eşit parçaya ayırın ve her bir parçayı elinize alarak alta doğru pürüssüz bir beze haline getirin.
 10. Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt yerleştirin ve üzerine bolca galeta unu serpiştirin.
 11. Hamuru galeta unu üzerine yerleştirin ve parmak uçlarınızla yuvarlak olacak şekilde hafif hafif bastırarak açın.
 12. 2. bezeyide aynı şekilde farklı bir tepsiye hazırlayın ve üzerlerini bir bezle örtüp 1-1,5 saat daha dinlendirin.
 13. 1 yumurta ve 1 yumurta sarısına bir çimdik tuz ekleyin ve karıştırın. (Eğer yumurtalı yapmak istemezseniz, az miktarda un ve unun 2 katı suyu karıştırıp fırıncı cilası hazırlayın.)
 14. Dinlenen hamurun üzerine bu karışımdan sürün ve toplanan hamuru yine parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak pide şeklini verin. (Bu işlemde hamur zaten genişlemiş olacaktır, daha fazla oynama yaparak hamurun gazını almayın.)
 15. Üzerine tercihen bolca susam ve çörek otu serpiştirin.
 16. Fırını 30 dakika önceden alt üst fanlı 250 C de ısıtmaya başlayın. (Fırın taşında pişecekse, taşı tel ızgara üzerine fırının alttan 3. rafına yerleştirin.)
 17. Pideleri altlı üstlü fırına yerleştirin ve hızlıca fırın kapağını kapatın. (Fırın taşında pişecekse pideleri teker teker dikkatlice fırın küreğine alın ve fırın taşına yan yana koyun.)
 18. Yaklaşık 13-15 dakikada pişmiş olacaktır.
 19. Arada pidelerin yerlerini mutlaka değiştirin.
 20. Üzerleri kızardığında nefis ramazan pideleriniz hazır.

Not; Bu tarifin tüm detaylı anlatımını aşağıdaki instagram IGTV video’sundan izleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

Malzemeler; * 500 gr beyaz un * 350 gr su * 1 paket maya * 10 gr tuz Üzeri için; * 1 yumurta + 1 yumurta sarısı * 1 ç.k tereyağı * Susam, çörekotu Galeta unu Hazırlanış; 1. Mayayı ılık suya ekleyin ve 5 dakika aktifleşmesi için bekletin. 2. Su, maya karışımı ve unu güzelce hamur haline gelene kadar yoğurun. 3. Hamuru glüten gelişimi için 30 dakika dinlendirin. 4. Tuzu ekleyin ve yoğurmaya başlayın, tezgaha alıp yoğurma işlemine devam edin, hamuru kedi kaldırır gibi katlayarak ve tezgaha vurarak yoğurun. 5. Her 4-5 seferde, bir kazıyıcı kullanarak hamuru tezgahtan toparlayın. 6. Hamuru yoğururken elinizi küçük bir kasede olan suya batırın böylece daha kolay yoğurabileceksiniz ve hamur su yediği için çok daha elastik, lezzetli bir hale gelecek. 7. Hamuru en başta kullandığımız geniş hazneli kaba alıp, üzerini nemli bir bezle örtüp 1-1,5 saat mayalandırın. 8. 1,5 saat sonra hamuru unlanmış tezgaha alın. Elinizle dikdörtgen şekli verin. 9. Öncelikle bir tarafını ortaya sonra diğer tarafını onun üzerine katlayın ve hamuru uzun tarafından rulo şeklinde sarın. Rulo yaptığınız hamuru ortadan 2 eşit parçaya ayırın ve her bir parçayı elinize alarak alta doğru pürüssüz bir beze haline getirin. 10. Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt yerleştirin ve üzerine bolca galeta unu serpiştirin. 11. Hamuru galeta unu üzerine yerleştirin ve parmak uçlarınızla yuvarlak olacak şekilde hafif hafif bastırarak açın. 12. 2. bezeyide aynı şekilde farklı bir tepsiye hazırlayın ve üzerlerini bir bezle örtüp 1-1,5 saat daha dinlendirin. 13. 1 yumurta ve 1 yumurta sarısına 1 y.k erimiş tereyağı ekleyip karıştırın. 14. Dinlenen hamurun üzerine bu karışımdan sürün ve toplanan hamuru yine parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak yassı hale getirin, pide şeklini verin. 15. Üzerine tercihen bolca susam ve çörek otu serpiştirin. 16. Fırını 30 dakika önceden alt üst fanlı 250 derecede çalıştırın, fırın tabanına metal bir kap yerleştirin. 17. Pideleri altlı üstlü fırına yerleştirin ve tabana yerleştirdiğiniz kaba kaynar su ekleyin, hızlıca fırın kapağını kapatın. 18. Yaklaşık 12-15 dakikada pişmiş olacaktır. 19. Arada pidelerin yerlerini mutlaka değiştirin. 20. Üzerleri kızardığında

A post shared by Elif Karaer (@elifsskitchen) on

Önceki İçerikYULAFLI ŞEKERSİZ COOKİE
Sonraki İçerikDEVİLS FOOD CAKE
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest Recipes

YERFISTIKLI ŞEKER BAR

Şeker ganajı 300 gr krema25 gr glikoz şurubu175 gr toz şeker200 gr Sütlü Çikolata, eritilmiş65 gr Oda sıcaklığında...

Pecan Pie Cheesecake

Malzemeler Cevizli Graham Kırıntı Kabuğu 1 su bardağı ceviz2 su...

VANİLYALI VE ÇİLEKLİ ENTREMET

Malzemeler; Kek için; Devils food cake reçetesinin pandispanyasını kullanın. https://elifkaraer.com/?s=DEV%C4%B0LS

OREO CAKE

Malzemeler; KEK İÇİN; 300 gr şeker150 gr tereyağı (yumuşak)210 gr un5...

KARAMELLİ GİNGERBREAD PASTA

MALZEMELER Karamel Sos (önceden hazırlayın): 1 +1/2 su bardağı (300 gr) toz şeker1/3 su (80 gr) bardağı su225 ml krema, oda sıcaklığında3/4...
- Advertisement -

More Recipes Like This

- Advertisement -